Sposoby na zabezpieczenie się przed nieuczciwym kontrahentem.
Moi klienci często zwracają się do mnie z problemem nieuczciwych dłużników, którzy zwlekają z zapłatą lub zwyczajnie nie chcą zapłacić za wykonaną usługę.
To poważny problem, który może doprowadzić do zaległości podatkowych oraz braku płynności finansowej firmy. Warto się przed takimi sytuacjami zabezpieczyć wcześniej, a jeśli mimo to wystąpią wiedzieć, w jaki sposób możemy odzyskać nasze pieniądze.
Pamiętaj o umowie
Zawsze zachęcam moich Klientów do ustalenia warunków współpracy jeszcze przed przystąpieniem do realizacji zobowiązania, poprzez sporządzenie odpowiedniej umowy na piśmie, która zabezpieczy nasze interesy.
Przypomnij o upływającym terminie płatności
W sytuacji, kiedy pomimo upływu terminu płatności osoba na rzecz której wykonaliśmy jakąś usługę, zwleka z wypłaceniem należnego wynagrodzenia, powinniśmy uprzejmie, lecz stanowczo żądać uregulowania zapłaty.
Wszystkim zdarzają się nieprzewidziane sploty negatywnych sytuacji, które sprawiają, że komplikują się nasze sprawy. W takich sytuacjach zwłoka w płatności nie wynika ze złej woli dłużnika.
Jestem głęboko przekonana, że ZAWSZE, w każdej nawet najtrudniejszej sytuacji, warto rozmawiać!
Czasami wystarczy wykonać telefon do dłużnika z uprzejmym lecz stanowczym żądaniem uregulowania płatności, ażeby problem się rozwiązał. Większość ludzi kieruje się w życiu uczciwością i taka rozmowa przypominająca o uregulowaniu płatności często wystarczy.
Skorzystaj z przedsądowego wezwania do zapłaty
Niestety czasami sytuacja z próbą odzyskania pieniędzy komplikuje się. Dzieje się tak wówczas, gdy pomimo uprzejmej lecz stanowczej prośby o uregulowanie płatności, dłużnik nadal nie płaci zobowiązania w ustalonym terminie.
W tym momencie pozostaje wysłanie do dłużnika tzw. przedsądowego wezwania do zapłaty, tj. pisma ponaglającego dłużnika do zapłaty. Zdecydowana większość dłużników, otrzymując wezwanie do zapłaty, chcąc uniknąć zakończenia sporu w postepowaniu przed sądem, zapłaci dług. To czas, ażeby zakończyć sprawę polubownie i dłużnicy, nawet jeżeli wcześniej nie zdawali sobie sprawy z powagi sytuacji, na tym etapie nie mają wątpliwości, że jedynie zapłata należności uchroni ich przed sprawą w sądzie.
Skieruj sprawę do sądu
W sytuacji, gdy pomimo wysłania przedsądowego wezwania do zapłaty, dłużnik nadal nie uregulował zaległej płatności, pozostaje skierować sprawę do sądu, sporządzając pozew o zapłatę.
Można to uczynić w uproszczonym postępowaniu nakazowym, w którym opłata od pozwu wynosi ¼ opłaty od pozwu w zwyczajnym postępowaniu. Sąd wyda nakaz zapłaty, m.in. jeśli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:
- dokumentem urzędowym;
- zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem;
- wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu;
- zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty, zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.
Wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany (dłużnik) ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami. Należy mieć świadomość, że nie zawsze kończy to ostatecznie sprawę. Dłużnik ma prawo w terminie dwóch tygodni wnieść jeszcze zarzuty do wydanego nakazu zapłaty – wówczas sprawa trafi do rozpoznania w zwykłym trybie procesu.
Rozważ drogę mediacji
Inną możliwością jest skorzystanie z pomocy mediatora, przy udziale którego zawrzemy z dłużnikiem ugodę. W oparciu o obowiązujące przepisy prawa, ugoda sądowa zawarta przed mediatorem ma moc ugody sadowej.
Wyżej wymienione sposoby stanowią ogólny zarys zabezpieczenia przed nieuczciwymi kontrahentami.
Moja kancelaria zajmuje się tego typu sprawami i pomaga na każdym z etapów. Zapraszam na indywidualną poradę prawną, która pomoże wybrać najskuteczniejszy sposób odzyskania pieniędzy od nieuczciwego dłużnika.